fbpx

Strefa komunikacji

Większość tzw. harmonicznych składowych mowy znajduje się pomiędzy 750 a 3000 Hz. Krzywa w tym obszarze mówi o tym, jak ludzie odnoszą się do siebie i do innych oraz do świata w ogóle. Analizując test słuchowy musimy pamiętać o tym, że przewodnictwo powietrzne odzwierciedla słuchanie innych (zewnętrzne), a krzywa kostna słuchanie samego siebie.

Kiedy spojrzymy na audiogram dobrego komunikatora, widzimy obydwie krzywe wznoszące się do góry z dominującą krzywą powietrzną. Taka osoba lubi kontakty społeczne, lubi słuchać innych, sama ma dobry, mocny głosi komunikuje swoje myśli bez wysiłku.

Inaczej będzie wyglądać profil osoby, która na zewnątrz wygląda na otwartą i dobrze się komunikuje z otoczeniem, ale musi wkładać olbrzymi wysiłek w zachowanie tych pozorów. Jest osobą nieśmiałą, ma tendencję do napadów depresji. Profil tej osoby ukazuje obniżenie wrażliwości w przewodnictwie kostnym z charakterystyczną tzw. Dolinką w przewodnictwie kostnym - słuchanie samej siebie, formułowanie myśli i ich ekspresja sprawia jej wyraźny kłopot.
Jeżeli taka dolinka zostałaby zarejestrowana w obydwu krzywych, taka osoba nie byłaby zdolna do tego, aby na zewnątrz udawać osobę otwartą.

Na koniec spójrzmy na wykres osoby, gdzie przewodnictwo kostne jest powyżej przewodnictwa powietrznego. Taka osoba głównie słucha samej siebie, nie jest zainteresowana słuchaniem innych. W tym przypadku mowa jet używana do atakowania innych, a nawet oczerniania.
  • Kliknięć: 879

Zapraszam

Kontakt

  • tel.+48 607 955 190
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2019 Mariusz Krzaczek, Wszelkie prawa zastrzeżone